Technologie 5g

Technologie 5g je bezdrátová technologie fungující v pásmu 5,5 až 5,7GHz. Nabízí oproti levnější 2g+ vyšší přenosové rychlosti, vyšší stabilitu a nižší odezvu. Zatímco na technologii 2g+ jsme schopni v rozumné kvalitě dodat uživateli maximálně 8Mbps, technologie 5g má v současné době strop pro uživatele kolem 15Mbps.

Výhody a slabiny 5g

Technologie 5g má mnoho výhod ale i omezení. Výhodou je jedenáct neovliňujících se kanálů (oproti čtyřem v 2.4GHz). Její největší slabinou je paradoxně její vyšší kvalita oproti 2g+, konkrétně vysoká citlivost atheros čipsetů. Tyto čipsety jsou prakticky jediné používané jak naší firmou tak konkurenčními firmami. Správně provedené připojení v pásmu 5,5 až 5,7GHz vyžaduje velké zkušenosti firmy, která instalaci provádí. Drtivá většina konkurenčních firem používá levné all-in-one zařízení (málo zisková anténa integrovaná přímo v wifi routeru), slabší zisk antény je korigován vyšším vysílacím výkonem. Takovéto zařízení ruší okolí na kilometry daleko a zbytečně zahlcuje toto pásmo. Jednoduché (ale dražší) řešení je použití antény s vysokým ziskem a správně utlumit vysílací výkon. Vysoký zisk antény zajišťuje její vysokou směrovost, připojení proto nebude ovlivněno levnými all-in-one zařízeními. Dále vysoký zisk antény umožní snížit vysílací výkon zařízení a tím následně méně zahlcovat toto pásmo.

Připojovací sada

Z důvodů popsaných výše bude připojení provedené naší firmou většinou dražší než připojení provedené konkurencí. Sada se skládá ze samostatné antény, uchycení, kvalitního kabelu a wifi routeru. Námi dodávané antény mají zisk 20dBi a vyšší. Jako wifi router používáme výhradně routery firmy MikroTik. Cena instalace v pásmu 5,5 až 5,7GHz se pohybuje od 1.800,- do 3.000,- Kč. Komplikovaná připojení, nebo připojení na větší vzdálenosti mohou být i dražší.